Тема. Правопис частки не з дієсловами.
Мета.
Ознайомити дітей, коли частка не пишеться окремо з дієсловами;
вчити складати алгоритм правопису частки не з дієсловами;
формувати уміння застосовувати знання даного
правила на письмі; розвивати уміння співставляти отриманий результат із запланованим, знаходити способи
вирішення побаченої проблеми.
Виховувати свідоме відношення до навчання через
адекватні самооціночні судження.
Обладнання. Диференційовані картки, ІКТ,
словники.
Хід уроку
1. Самовизначення навчальної діяльності
Уважно подивися на цей запис і визнач частину мови, знання про яку ви
будете перевіряти, виконуючи завдання за картками.
ЙЦУКЕНГШКУКУРУДЗАПГЕООДІЄСЛОВОСМЮТЬ
2. Створення ситуації успіху. Актуалізація знань.
Експрес – тестування. Робота за
картками.
Диференційовані завдання
Достатній рівень
1. Яким членом речення є дієслово?
1)
підметом;
2)
присудком;
3)
другорядним членом речення.
2. Як змінюються дієслова теперішнього і
майбутнього часу?
1)
за відмінками і числами;
2)
за особами і числами;
3)
за родами і числами.
3. В якому часі вжиті дієслова в даному реченні?
Виростемо,
виростемо, сил своїх прибавимо, працею і піснею рідний край прославимо.
1)
в майбутньому;
2)
в минулому;
3)
в теперішньому.
Високий рівень.
1. На які питання відповідають дієслова в
неозначеній формі?
1)
що робити? що зробити?
2)
що робив? що зробив?
3)
що робитиме? що зробить?
2. Як визначити дієвідміну дієслова?
1)
потрібно виділити закінчення;
2)
поставити дієслово в неозначену форму;
3)
поставити дієслово в 3 особу множини.
3. Визначити дієвідміну, час, особу, число
дієслова з поданого речення.
На
повні груди вдихаєш пахощі тонкого свіжого аромату.
Перевірка робіт
Самооцінка
Слайд №1
Достатній рівень
1. Яким членом речення є дієслово?
2)присудком;
2. Як змінюються дієслова теперішнього і
майбутнього часу?
2)за
особами і числами;
3. В якому часі вжиті дієслова в даному реченні?
Виростемо, виростемо, сил своїх прибавимо, працею
і піснею рідний край прославимо.
1)в майбутньому;
Високий рівень
1. На які питання відповідають дієслова в
неозначеній формі?
1)що робити? що зробити?
2. Як визначити дієвідміну дієслова?
3)поставити дієслово в 3 особу
множини.
3. Визначити дієвідміну, час, особу, число
дієслова з поданого речення. На повні груди вдихаєш пахощі тонкого свіжого
аромату.
1
дієвідміна, теперішній час, 2-га особа , одн. |
Висновок. 3.Постановка проблеми, інтелектуальний розрив. Робота над мовним матеріалом. Встановлення
невідповідності.
-Сподіваюсь, що матеріал, який ви повторили під час роботи з картками,
допоможе нам розв’язати навчальну задачу уроку. Для того, щоб сформулювати тему та мету
уроку, уважно прочитайте текст слайду № 1
Слайд №2
Діти вирішили турбуватися про птахів і дали
слово: пташок турбувати, пташенят чіпати, гнізда руйнувати. Правда в вогні
горить і в воді тоне. Семеро одного чекають. Хитруй, мудруй, а чесно працюй.
|
Пошук засобів передачі заперечення. -
Що не так в цих реченнях?(В них помилки. Такі
речення мають хибний зміст.) -
Який висновок зробимо? (Треба переробити речення,
щоб в них було заперечення.) -А це зробити можна, якщо поставити частку не. Вставте в текст частку не, подумайте перед якою частиною мови буде стояти не? 4.Формулювання теми та мети уроку Правопис частки не з дієсловами. Сформулюйте навчальну задачу уроку: -
вчитися писати не
з дієсловами; Від себе доповню, ми складемо алгоритм правопису
дієслів з часткою не. -
Як же пишуться не з дієсловами? -
Відповідь на це питання нам дасть правило підручника
с. 62. Зачитайте його. Почнемо закріплювати це правило, виконавши
попереджувальний диктант. 5. Розв’язання навчальної задачі. Вправи на практичне
застосування правила. Попереджувальний диктант з
поясненням Хто
не працює, той не їсть. Не смійся з другого, щоб тобі не плакати. Чого не
знаєш, того не говори. -
З словом якої частини мови в цій вправі не пишеться окремо? (З дієсловами) Висновок. Не з дієсловами пишеться окремо. Цей
висновок занесемо до таблиці.
(Складання алгоритму)
Слайд № 3 НЕ з
дієсловами пишеться окремо: не думати, не плакати і т.д.
|
Вправи на прогнозовані труднощі
з виясненням причин злитого та окремого написання не з дієсловами
Подивись на ці слова. не
думати не
їсти нести не
лягати нервувати нестися Виходить, що не
з дієсловами можуть писатися як окремо, так і разом. Постановка нової мети: Тоді у нас з’явилася необхідність з'ясувати , коли не з дієсловами пишеться разом, а коли
окремо. -
До якої частини мови належать ці слова?(До дієслів) -
Чому деякі дієслова написані разом, а деякі окремо? Щоб відповісти на це запитання розбери за будовою
слово нервувати. -
Який зробимо висновок?(Не з дієсловами може писатися разом, якщо являється частиною кореня) Висновок. Отже не
з дієсловами пишеться разом, якщо
являється частиною кореня.
Занесемо це до алгоритму.
Слайд № 3
не з дієсловами пишеться окремо: не думати, не плакати і т.д.
не з дієсловами пишеться разом являється частиною кореня: нервувати
нестися |
Фізкультхвилинка «Гори Карпати» Раз-два — піднімається гора, Три, чотири — це круті гірські схили, П'ять, шість — це орли дивний танець завели, Сім, вісім — це смерічки похилилися до річки, Дев'ять, десять — це вода з водоспаду витіка. Попрацюємо далі. Гра «Що невірно». Миколка Неумійко, пам’ятаючи
правило, що не з дієсловами пишеться
окремо, записав слова ось так: не
волити не
зчутися не
навидіти -
Ви згідні з Миколкою?(Ні, бо нема таких слів волити, зчутися, навидіти. Значить, в цьому випадку дієслова без не не вживаються) -
То як пишуться ці слова? (Разом) -
Запишіть ці слова правильно і запам’ятайте, як вони пишуться. -
Зробіть висновок.
|